Role vodíku v dopravě se mění. NAP CM se nově zaměří hlavně na nákladní dopravu

Vláda České republiky na svém jednání 29.8.2024 schválila aktualizaci Národního akčního plánu čisté mobility (NAP CM), na které spolupracovala i Česká vodíková technologická platforma (HYTEP). Ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu, Ministerstvem dopravy a Ministerstvem životního prostředí byly aktualizovány cíle z roku 2019 i pro vodíkovou mobilitu pro roky 2025, 2030 a 2035. K roku 2030 předpokládá NAP CM nasazení 200 autobusů na vodík, 800 lehkých užitkových vozidel a 380 nákladních automobilů typu N2 a N3. Cíl pro osobní dopravu byl snížen na 3 000 vozidel.

Labouristé zahájili realizaci plánu „Make Britain A Clean Energy Superpower“

Britští labouristé šli do předčasných parlamentních voleb s plánem Make Britain a Clean Energy Superpower. Poté, co v červenci 2024 dosáhli drtivého vítězství a v parlamentu získali více než 400 křesel ze 650, se jim otevřely dveře k zahájení změn; jejich cílem je mj. dosažení klimatické neutrality a energetické nezávislosti země. Jaké kroky podnikla nová labouristická vláda? Kroky, jež indikují, že sliby o energetické transformaci země se stávají realitou. Jedním z témat nové labouristické energetické politiky je i větší využití vodíku. 

První strategie importu vodíku na světě. Německo zveřejnilo své plány na dovoz vodíku a jeho derivátů.

V roce 2023 Německo aktualizovalo svojí vodíkovou strategii a v návaznosti na tento dokument na konci července 2024 zveřejnilo strategii dovozu vodíku a vodíkových derivátů. Ve střednědobém a dlouhodobém horizontu bude dovoz tvořit velkou část německé poptávky po vodíku a Německo bude jedním z největších dovozců vodíku na světě. Co uvádí Berlín v dovozní strategii a co to znamená pro ČR?

Kanada potvrdila pozici vodíkového lídra

Svoji první vodíkovou strategii Kanada publikovala v roce 2020, v první polovině letošního roku dokument aktualizovala a publikovala zprávu o dosavadním vývoji. Pro účely aktualizace byly zmapovány existující vodíkové projekty a byly zhodnoceny plány a vodíkové projekty ve výstavbě. Jak Ottawa hodnotí běžící vodíkové projekt a pokrok, kterého bylo dosaženo při rozvoji vodíkového hospodářství?

Výroba obnovitelného vodíku nabere obrátky

Společnosti jako BP, Shell, EWE učinily v uplynulých týdnech rozhodnutí k naplnění strategií výroby obnovitelného vodíku, a to formou finálního investičního rozhodnutí (FID). Stovky MW elektrolytické výroby by měly být strategicky rozmístěny v rafineriích v Německu, Španělsku a Nizozemsku, alternativně poblíž větších odběratelů. I v ČR podobné projekty chystá skupina Orlen. Jaké projekty dostaly v Evropě zelenou? 

Evropský účetní dvůr udělal audit evropské vodíkové politiky

V minulém týdnu publikoval Evropský účetní dvůr zvláštní zprávu Průmyslová politika EU v oblasti obnovitelného vodíku. Ta shrnuje výsledky auditu, jehož cílem bylo posoudit, jak účinně se Komisi daří vytvářet podmínky pro vznikající trhy s obnovitelnými a nízkouhlíkovými zdroji vodíku. Jaké jsou výsledky auditu, co ohledně rozvoje vodíkového trhu v EU konstatoval Evropský účetní dvůr a jaké jsou reakce Komise na dokument? 

Mají se evropští výrobci elektrolyzérů obávat Číny?

Když agentura BloombergNEF už v září 2022 informovala o tom, že čínské alkalické elektrolyzéry se prodávají za 1/3 ceny elektrolyzérů vyrobených v EU či severní Americe, nejednomu evropskému politikovi zatrnulo. Tato situace totiž naznačuje, že by se v případě elektrolyzérů mohla opakovat situace, která nastala u baterií pro elektromobily a fotovoltaických panelů. V případě obou technologií byla Čína schopná nastavit tak nízké ceny, že dnes na trhu dominuje. 

Británie podniká další kroky podporující přechod k bezemisní ekonomice

Velká Británie se, stejně jako ostatní evropské státy, zavázala významným způsobem snížit emise skleníkových plynů. A stejně jako v případech ostatních států, prochází i britský ekonomický systém a průmysl mnoha změnami. Británie má navíc velký potenciál pro využití obnovitelných zdrojů energie, zejména větru. V této souvislosti patří Británie k zemím s velkými vodíkovými plány. Na začátku července byl zřízen nový fond, tzv. National Wealth Fund (Fond národního blahobytu, NWF).

Nový pohled na dovoz obnovitelného vodíku: hodnocení životního cyklu

V květnu tohoto roku publikoval Joint Research Center Evropské komise již druhou studii zabývající se přepravou vodíku, tentokrát však studie bere v úvahu i hodnocení životního cyklu obnovitelného vodíku a jeho derivátů. Nová studie přináší do české i evropské debaty o výrobě a dovozu obnovitelného vodíku celou řadou nových poznatků a ukazuje, že pokud do ceny obnovitelného vodíku započítáme environmentální dopady, které vznikly v průběhu jeho životního cyklu, cena obnovitelného vodíku je výrazně vyšší, než se dosud tvrdilo.  

Komentář: Obnovitelný vodík v Nizozemsku za necelých 14 € na kilogram? A jak cenu snížit?

Nizozemská organizace pro aplikovaný vědecký výzkum (TNO) vydala v květnu 2024 novou zprávu zhodnocující výrobní náklady obnovitelného vodíku vyráběného elektrolýzou vody na území Nizozemska. Studie ‚‚Evaluation of the levelised cost of hydrogen based on proposed electrolyser projects in the Netherlands‘‘, zhodnotila cenu vodíku u 100 MW projektů. Výsledná cena vyráběného obnovitelného vodíku (tzv. Levelised Cost of Hydrogen, LCOH) se pro větší i menší projekty pohybuje v rozmezí 12 – 14 € za 1 kilogram obnovitelného vodíku.